Categories
szótár

7. Ki lusta a tanulásra?

 

Miért NEM figyel oda a gyerek az órán?

Most arról fogok beszélni, miért NEM figyel oda a gyerek az órán.

Gyakran előfordul, hogy egy tanulónak elkalandoznak a gondolatai, ábrándozik az órán, mondhatni: lélekben „elment mozizni” Ez nem csak a szerelmes kamaszoknál fordul elő, hanem a főiskolai, egyetemi előadásokon, a munkahelyi értekezleteken, sőt akár még tévézés közben is.

Ez a folyamat is azzal kezdődött, hogy EGYETLEN szót nem értett. Emiatt nem értette a mondatot, aztán azt a részt sem. Végül az egész nem érdekli, és máris másfelé jár az esze. Naná, hiszen azt érti!

Az csak látszat, hogy a gyerek rosszaság vagy lustaság miatt firkál, játszik, tanulás helyett!

Nekiült tanulni, rászánta az idejét. OTT VAN! Tehát nem lusta rá. Ő tanulná, ha értené! De nem érti. Már annál a fura szónál elakadt, amit először nem értett benne.

Ugyanez történt a könyvvel is, amit el akartál olvasni. Érdekelt, kíváncsi voltál rá (tehát nem voltál sem lusta, sem rossz). Aztán sorra jöttek a szavak, amiket nem értettél, és amiknek nem néztél utána. Egyre fárasztóbb, egyre unalmasabb lett a könyv. Nem is olyan jó…

Egyszer csak azon kapod magad, hogy olvasás helyett a konyhában teszel-veszel; rájössz, hogy fontosabb dogod is van és nem is érsz rá olvasni. A sztori mindig ugyanúgy ér véget: sosem fogod végigolvasni.

Amikor az ember tanulni vagy olvasni akart, de aztán mégiscsak más dolga támadt, ha hirtelen fontosabb problémái lettek, akkor mindig ugyanaz történt, mint az ábrándozó tanulóval: NEM ÉRTETTE!

Nem értette, és NEM IS NÉZETT UTÁNA!

Ha olvasás közben azonnal kikerested volna a szójegyzékből, egy szótárból vagy akár a netről azt a fránya szót, aztán jól meg is értetted volna, hogy mit jelent, akkor továbbra is érdekelne a könyv.

No persze szótárazni soká tart…

NEM! Ez csak két perc! Az tart soká, hogy hónapokig hozzá sem nyúlsz a könyvhöz. Vagy soha többé!

Ha már az első érthetetlen szótól kezdve mindegyiket megkérdezted volna a tanártól (vagy ha érthetően elmagyaráztad volna nekik, kedves tanár kolléga), akkor nem aludna az egész osztály!

Ha nem csupa érdeklődő, kíváncsi, ragyogó tekintet szegeződik rád, mint az elsősöknél, akkor garantált, hogy már sok órával (vagy évvel) ezelőtt sok-sok szót nem értettek meg a tanulóid. Azokat mind be kell pótolni!

Igenám, de feltartja a tanárt, ha folyton közbekérdeznek!

NEM! Az tartja fel az egész osztályt ÉS a tanárt, hogy az egész fejezetet újra kell tanulni, újra kell tanítani, mert ettől kezdve semelyik tanuló nem érti sem ezt a részt, sem az utána következőket.

Ráadásul utálni fogják a tantárgyat is!…

Ha pedig a tanár nem mondta el, akkor MAGADNAK KELL KISZÓTÁRAZNI ezeket a szavakat.

A következő videóban arról fogok beszélni, hogy mi okozza az egyeseket és a bukásokat.

Sarkadi Zsolt
nyelvészmérnök

Nagyszótár Tanulóknak
Ez a szótár eljuttat a megértésig!

teljes megértés

Copyright

Categories
szótár

8. Muszáj megbukni?

 

Muszáj megbukni?

Ahogy ígértem, most arról fogok beszélni, hogy mi okozza az egyeseket és bukásokat. Vigyázat, 18 éven felülieknek szóló titkokat is elmondok! No, vágjunk bele!

Hogyan is bukik meg egy tanuló?

NEM TUDJA! Az egész tantárgyat nem érti. Pontosabban: annyira nem érti, hogy amit mégis tud, az semmire sem használható. Valójában még a megbukott tanulók többsége is tud valamennyit arról a tárgyról!

Ha szerencsés, akkor időben elviszik egy magántanárhoz, aki visszamegy vele a tan-könyv elejére és az alapoktól kezdve megtanítja neki az egészet. Nem tesz mást, csak tisztáz minden szót, amit a gyerek nem ért, és a butának bélyegzett gyerek egyszeriben okos, érti az anyagot. Jól tudja, jól használja, felzárkózott a többiekhez! (Sok-sok ilyet ismerek. Ebből élnek a magántanárok – igen sokan.)

Hoppá! Mi is történt itt?

Akkor most okos, vagy buta a gyerekünk? Ha egy nyári szünet alatt megtanulta az egész éves tananyagot, akkor mégiscsak van esze! Mi is történt? Egyszerű: az iskolában nem tanították meg. És ezt még írásba is adták: egyest adtak neki tudás helyett.

Mi az iskola dolga?

Hogy tanítsa meg a gyereket arra, amit nem tud.

A gyerek eljár az órákra, leckét ír, olvassa a tankönyvet, mégis rossz jegyet kap. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy az iskola nem végezte el a dolgát: nem tanította meg a gyereket.

Úgy kéne tanítani, hogy a rossz tanuló is értse. Ez nem a tanár, hanem a rendszer hibája. Még a tanároknak sem tanítják a főiskolán, hogy mit okoznak a nehéz szavak a tanulóknak.

A rossz tanulók többsége igenis végezte a dolgát, megtette, amit a tanár kért tőle. És a kettes, hármas is rossz jegy! Én semmiképp nem szeretnék egy kettessel végzett fogorvos keze alá kerülni. És te hogy vagy ezzel?

A bukás azt jelenti, hogy a közoktatás bajban van.

Nem tudták megtanítani a gyereket, sőt: őt hibáztatják emiatt. A megbuktatás valójában segélykérés, hogy a szülő vagy egy magántanár végezze el az iskola feladatát.
Lássuk, mi a különbség a rossz és jó tanulók között.

A rossz tanuló azt hiszi, hogy az iskola meg fogja tanítani, hogy a tankönyv jó, és hogy elég valamit tudni, amit az órán hallott. Az órán nem kérdez, nem használ szótárt és nem néz utána semminek. Soha nem akar felelni, mert nem érti. Egy idő után teljesen feladja, és végül tényleg nem is tanul.

A kitűnő tanuló: ő odafigyel, érti az új anyagot. Az órán kérdez és szívesen felel. Otthon figyelmesen elolvassa a tankönyvet is. Amit nem ért, annak utánanéz. Ha nem ért valamit, akkor visszamegy addig a részig, amit nem értett, tisztázza, és csak így halad tovább. Szótárt használ, és ha kell, segítséget kér a szüleitől, barátaitól. Ezt hívjuk szorgalomnak.

Figyeltél?! A jó tanuló szótáraz és minden egyes szót ért! Ha nem, akkor visszamegy és szótáraz. A rossz tanuló meg elhiszi, hogy ő a buta, pedig ez nem igaz!

SZÓTÁRAZZ!

A következő videóban arról fogok beszélni, hogy mi okozza az idegességet tanulás közben.

Sarkadi Zsolt
nyelvészmérnök

Nagyszótár Tanulóknak
Ez a szótár eljuttat a megértésig!

teljes megértés

Copyright